A vezetékmentes technológiákról

2021. augusztus 09.

Kezdetben volt a konnektor, majd jött sok-sok kábel. Korunk technológiai forradalma valahogy így kezdődött, először csak a számítógépet kellett bedugni a 80-as évek végén, majd a 90-es években már az internetet is, aztán lett mindenféle kábel. Jelenleg pedig, a trendek szerint, a vezeték nélküli adatátvitel korát éljük.

Fogyasztói felhasználásra az első, vezeték nélküli adatátviteli lehetőség a wifi volt, szinte hihetetlen, de csak az ezredfordulón jelent meg a technológia, ami minden számítógép-használó életét könnyebbé tette. Azért hihetetlen, mert ma már szinte el sem tudjuk képzelni a mindennapjainkat nélküle, a mai gyerekek pedig azt sem, hogy volt olyan idő, amikor még nem létezett wifi. A mostani negyvenes generáció azonban még bőven emlékszik a 2 Mbps adatátviteli sebességre, ami arra volt jó – csak az érzékeltetés okán –, hogy körülbelül két nap volt egy film letöltési ideje. Ehhez képest, ha ma nem jön le a Gyűrők Ura-trilógia HD-minőségben öt perc alatt, akkor már a fejünket vakarjuk, köszönhetően annak, hogy azóta a sebesség 2 Gbps-ra, vagy még magasabbra ugrott fel. A wifi azonban csak a kezdet volt a vezeték nélküli rendszereket illetően.

adathordozó

Bluetooth

A Bluetooth-technológia már az 1994-ben is ismert volt, ezért becsapós a dolog, mert megszületése talán még a wifit is megelőzi, az adatátvitel azonban sokáig nagyon lassú volt, így nem tudott olyan gyorsan elterjedni, mint a fent említett platform. Nevét Harald Blåtand dán király után kapta, utalva az uralkodó nemzetegyesítő tevékenységére, a szabadalom pedig nem véletlenül a svéd Ericsson nevéhez köthető. Érdekes módon a legtöbb eszköznek, ahogy régen, úgy ma is, 10 méter a hatótávja, jóllehet vannak olyan eszközök is, amelyek akár 100 méterről is fogadni tudják a jeleket. Mindenesetre ma leginkább a vezeték nélküli hangszórók, illetőleg fülhallgatók telefonnal való összekapcsolására használjuk. Ebben a szekcióban pedig egyelőre a legnépszerűbb technológia.

NFC

Nevének magyar nyelvű megfelelője körülbelül annyit tesz, mint rövid hatótávú kommunikáció (Near Field Communication). Éppen ezért nem is arra használjuk, mint a wifi- vagy Bluetooth-kapcsolatot, nem kötünk össze segítségével mobil eszközöket, és az internetre sem általa kapcsolódunk. Ezzel szemben a 13, 56 MHz-es frekvenciatartományba tartozó NFC tökéletesen alkalmas például az érintéses fizetésre. A hosszas párosítási beállítások helyett mindössze egymás mellé kell tennünk két eszközt, és máris kész a kapcsolat.

adathordozó

DLNA

A DLNA-technológia azért egy kicsit más, mint a többi vezeték nélküli rendszer, mivel nem alakít ki saját hálózatot, hanem már egy meglévő wifijelet használ az adatátvitelhez. A főként multimédiás jelek továbbítására kifejlesztett protokoll célja két eszköz összekapcsolása a lehető legegyszerűbb, felhasználóbarát módon, vagyis a kulcsszó a gyorsaság. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy hálózaton belül a DLNA-t támogató eszközök folyamatosan előtérbe tolják magukat, keresve a lehetséges kapcsolódásokat a másikkal. Ha egy idegen eszköz válaszol a hívásukra, akkor azonnal reagálnak, így nagyon gyors kapcsolatot tesznek lehetővé.

TOVÁBBI CIKKEINK A ROVATBÓL:

Made in…

Made in…

ÖNMAGÁBAN AZ ÉSZAK-AMERIKAI PIAC ALAKULÁSA NEM BEFOLYÁSOLJA JELENTŐSEN AZ EURÓPAI PIACOK MŰKÖDÉSÉT. A MÁSODIK CIKLUSÁRA KÉSZÜLŐ ÚJ AMERIKAI ELNÖK...

Karácsonyi tervek

Karácsonyi tervek

A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi ajándékokra költeni. Ez derül ki az Alza októberi felméréséből. Saját kérdőíves...

Fenntarthatósági paradoxon

Fenntarthatósági paradoxon

Egyre több gyártó, egyre több területen igyekszik környezetbarát megoldásokat alkalmazni. A gyártástól, a fejlesztésen keresztül, a logisztikáig...

Share This