A vezeték nélküli porszívó iránti kereslet drasztikusan megnőtt az elmúlt években. Nem csoda, hiszen a nagyfokú rugalmasságot jelentő kategória elsősorban az akkumulátorok fejlődése miatt egyre jobb használhatóságot képvisel. Bár a hagyományos porszívókhoz képest még mindig elmaradnak funkcionalitásban, egyre inkább megközelítik azt, napi takarítás tekintetében pedig biztosan jobb alternatívát kínálnak. Mivel a kereslet érezhetően nőtt, a kínálat is jelentősen bővült, így ma már több tucat márka több száz modelljéből lehet választani a hazai piacon is. A kérdés csak az, hogy mi alapján? A legfontosabb szempontokat szedtük össze a termékkategória tekintetében.

Az erő legyen velük!
Porszívók esetében a legtöbb vásárló a készülék képességeit illetően a teljesítményből indul ki. Nem teljesen ok nélkül. A hatékonyságban viszont több szempont is közrejátszik, és azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a motorteljesítmény bár nem teljesen független a szívóteljesítménytől, azért korántsem ugyanaz. A jó hír, hogy ebben a kategóriában a gyártók a motorteljesítményt igen ritkán tüntetik fel, a rossz hír pedig az, hogy a szívóteljesítménnyel is ez a helyzet. Előfordul, hogy a motor hatékonyságát fordulatszám-mutatóval szemléltetik. Itt a több fordulat/perc érték utal a jobb képességre, de ez a mérőszám sem általános a termékadatokban. A márkák leggyakrabban csak az akkumulátorfeszültséget adják meg. Ahhoz, hogy ebből a teljesítmény kiszámítható legyen, az áramerősséget is ismerni kell. Ezt az adatot azonban szintén nem könnyű megtalálni. Viszont a számítás egy egyszerű szorzás lenne, ami azt jelenti, hogy a feszültség azért utal a teljesítményre, és a nagyobb feszültség jó eséllyel nagyobb teljesítményt is takar.
Az időtényező
Az időtényező vonatkozásában két paraméterről lehet beszélni. Az egyik a működési idő, a másik pedig a töltési idő. Utóbbinak túl nagy gyakorlati jelentősége nincsen, hiszen ha takarítás közben merül le az akkumulátor, akkor nagyjából mindegy, hogy 3 órát, 5 órát vagy csak egy órát kell várni, míg feltöltődik újra. A működési idő viszont már fontosabb szempont. A jobb készülékek nagyjából egy órát vagy ennél is többet bírnak. Ez elég is lehetne az egész lakás kitakarításához, viszont ez az adat többnyire a legalacsonyabb fokozat használatára érvényes. Maximumkapacitás mellett az elektromos szívófejet is bekapcsolva nagyjából 10 percre csökken az üzemidő. Persze márkától és modelltől is függ a konkrét érték, de a csökkenés mindenképpen drasztikus. Ez az idő nagytakarításhoz biztosan nem elég, de ez a termékkategória nem is ezt a célt szolgálja, ráadásul felmérések szerint a porszívózással ténylegesen töltött idő nem is nagyon haladja meg a 15 percet. Egyes márkák kínálnak tartalék vagy pluszakkumulátort is a készülékeikhez, amellyel tulajdonképpen meg lehet duplázni az üzemidőt.
Ami belefér
A portartály kapacitása szintén a mérlegelendő tulajdonságok közé tartozhat ebben a szegmensben. Bár egy nekifutásra még az elérhető méretek alsó felét képviselő 0,3 literes tartályt sem biztos, hogy meg lehet tölteni porral, a nagyobb porkapacitás azért nem árt. Egyrészt a készülékek zöménél a tartály telítődésével csökken a hatékonyság, másrészt a gyakori ürítés nem túl komfortos. Ráadásul a tartály ürítésekor, ha nem vagyunk kellően megfontoltak, megvan a veszélye annak, hogy az összeszedett por egy részét visszaengedjük a levegőbe. No persze ez nagyobb tartálynál is igaz, de ott legalább ritkábban.
Csak csendben, csak halkan
Egy porszívónál meglehetősen fontos szempont lehet a zajszint. Csendes porszívót találni nem túl nehéz feladat, azonban ennek leginkább az az oka, hogy a csendes jelző nem egy egzakt mutató. Így aztán szinte bármire rá lehet mondani, hogy csendes vagy halk. Valamint az sem mindegy, hogy milyen termékkörre vonatkozik a halk megjelölés. A vezeték nélküli porszívók általában hangosabbak, mint a hagyományos típusok. Ez nem azt jelenti, hogy nem találhatunk ugyanolyan zajszintű készülékek mindkét kategóriában. Pusztán arról van szó, hogy a hagyományos porszívóknál a csendesebb modellek zajszintje 60 dB körül alakul, vagy akár ennél is alacsonyabb, míg a vezeték nélküli társaiknál a 75 dB körüli értékek képviselik a csendes vonalat. Ezért érdemes megnézni mindig a konkrét zajszintértéket, mert az már egyértelműen utal arra, hogy a készülék mennyire hangos. Kutatások igazolták, hogy az emberi fül nagyjából 10 decibel zajszint különbséget duplaolyan hangosnak érzékel, így aztán nagyon is számít már egy-két-három decibel eltérés is.
Kapcsolódó videónk:
A megjelenésfaktor
Esztétikai szempontnak tűnhet, de csak részben az, hogy a vezeték nélküli porszívó hogy néz ki. Alapjában véve két kivitel létezik, a „klasszikusnak” nevezhető, ahol a készülék közvetlenül a szívófej fölött szélesedik ki, és a „modernebb”, ahol a szívófej egy hosszú csőben folytatódik, a motor pedig a fogantyú előtt kerül elhelyezésre. Azt gondolhatnánk, hogy ez az eltérés a kivehető morzsaporszívó opcióval van összefüggésben, de nem. Mindkét kivitel esetében találhatunk olyan modellt, amiben ez a funkció elérhető. A kivitel sokkal inkább azért számít, mert befolyásolja a hozzáférhetőséget, vagyis hogy milyen mélyre lehet a készülékkel a bútor alá bejutni. Valamint hatással lehet a használat kényelmére is. A kialakítás ugyanis szerepet játszik a súlyelosztásban. Minél közelebb van a súly a kezünkhöz, annál kisebb erőre van szükség a felemeléshez. Persze senki nem integetéshez vesz porszívót, de azért nem baj, ha a függönynél vagy plafonon is hasznát lehet venni. Egyes modelleknél a kialakítás flexibilis, vagyis az aktuális igényeknek megfelelően változtatható.
A finomhangolás
A készülékek legfontosabb paramétereinek számbavétele után még mindig marad számos további termékjellemző, amelyeket érdemes lehet mérlegelni a kiválasztás során. De míg előzőek kapcsán az igények többnyire egy irányba mutatnak, addig ezeknél a tulajdonságoknál a szükségesség inkább egyedi preferencia. Egyszerűbben: vásárlónként eltérő a megítélése annak, hogy egy-egy ilyen tulajdonságra mennyire van szükség. Jellemzően ilyen lehet a nedves tisztítás opció, ami nemrégiben jelent meg, de mostanra egyre több készülékben megtalálható. Idetartozik a világítás, ami nem az éjszakai munkát segíti, hanem a nehezebben hozzáférhető helyek takarítását. De ezt a sort gyarapíthatja a levegőbe visszajutó port csökkentő szűrőrendszer, illetve a 0,3 mikron méretig a részecskék 99,7 százalékát felfogó HEPA-szűrő megléte, amely az allergiásoknak különösen nagy segítséget jelenthet, a töltöttségjelzés, amivel elkerülhető, hogy a lemerült akkumulátort összetévesszük a porszívó meghibásodásával. Szintén ilyen tulajdonság lehet a felhasználhatóság tekintetében releváns morzsaporszívó funkció, illetve a kiegészítő tartozékok skálája. Egyedi megítélés kérdése az is, hogy mennyire fontos a többfokozatú szívóerő-szabályozás vagy az automatikus teljesítménybeállítás opció, illetve hogy a modell rendelkezik-e kefetisztító megoldással, ami megkíméli a felhasználót a hajszálak feltekeredése okozta problémáktól. Valamint itt említhetők meg azok a tulajdonságok is, hogy a készülék állvány nélkül is megáll-e, falra szerelhető-e a dokkolóegység, vagy hogy mekkora a porszívó súlya.