Manapság a televíziók termékleírásában egyre többször szerepel a gaming, PC funkció, játékmód-beállítás vagy gaming-tv tulajdonság is. Ezek az elnevezések ugyanazt jelölik, és magukért beszélnek, azt mutatják, hogy az adott készülék használható számítógépes, illetve konzoljátékhoz. De pontosan mit is jelent ez, vagyis mitől válik alkalmassá egy televízió a játékhoz? Ezt jártuk most körbe.
Mitől más a játék, mint az egyéb képmegjelenítés?
Egy televízió használata során a felhasználó többnyire passzív szereplő, a tartalom, a képmegjelenítés független tőle. Játékok esetében azonban ez nem így van. A megjelenített kép függ attól, hogy a játékos mit csinál, vagyis a készülék elektronikus jelek formájában információkat kap a felhasználótól. Ezeknek a jeleknek a feldolgozása pedig időt vesz igénybe. A gomb megnyomása és az általa kiváltott esemény bekövetkezése között eltel idő a bemeneti késleltetés. Bár e tekintetben ezredmásodpercekről beszélünk, bizonyos értéknél már szabad szemmel is érzékelhető a csúszás, vagy más néven a lag. Minél nagyobb a bemeneti késleltetés, a játék annál élvezhetetlenebb, több játékosmódban pedig még rendkívül hátrányos is a játékban elért eredmény vonatkozásában. Ez azt jelenti, hogy a gaming-tv legfontosabb tulajdonsága az alacsony bemeneti késleltetés.
A játékmód
A bemeneti késleltetés nagysága adottság egy televízió esetében, bizonyos mértékben azonban mégis lehet rajta változatni. Erre szolgál a gamingmód. A készülékek alapvetően a tökéletes képmegjelenítést célozzák, amihez a legtöbb modell használ valamilyen képjavító megoldást is. Természetesen ez a bemeneti jeleknél is működik, és így azok feldolgozása több időt igényel. Gamingmódban viszont ezek a képjavító eszközök kikapcsolt állapotba kerülnek, így jelentősen csökken a bemeneti késleltetés. A televíziók egy része automatikusan felismeri a csatlakoztatott konzolt, vannak modellek, ahol aktiválni kell a játéküzemmódot, de a manuális beállításra minden készüléknél van lehetőség. Ez azért fontos, mert egyes játékok támogatják például a HDR vagy WGC képjavító funkciókat. Ugyan ezek használata nem kedvez a késleltetésnek, de a képminőség révén mégis fokozhatják a játékélményt, ha aktívak maradnak.
Gaming-tv
Egy televízió attól lesz gaming-tv, hogy elérhető benne a játékmód. Ez azonban nem különbözteti meg a modelleket egymástól. A valódi különbség fentiek alapján a bemeneti késleltetés nagyságából adódik, amit viszont sajnos a gyártók nem szoktak megadni. Ezért két gaming-tv összehasonlítása igencsak nehéz feladat. Ráadásul nincsen semmilyen alapkritérium sem, hogy milyen bemeneti késleltetéstől tekinthetünk egy készüléket gaming-tv-nek. A márkák azonban nem ellenségük saját maguknak, és nem fogják azt állítani, hogy a termékük alkalmas a játékra, ha valójában nem az. Persze ha valaki komolyabb játékos, akkor inkább gamermonitorban érdemes gondolkodnia.
Moniotor vagy tv
A játszhatóságot illetően egyértelműen a gamermonitor az előnyösebb. Így azoknál a játékoknál, ahol fontos a gyors reakció, nem a gaming-tv a legjobb alternatíva. Azonban szempont lehet még a képernyő mérete és a kényelem is. Monitorokból nagyjából 32” a felső határ, míg a televíziók zöme már 40” felett van a képátlót illetően. A tv jól használható a kanapén feltett lábbal elhelyezkedve is, monitort viszont szinte biztos, hogy csak asztalnál ülve lehet használni. Hogy kinek melyik megoldás a jobb, az egyedi preferencia kérdése, ahogyan az is, hogy milyen típusú játokhoz lesz majd a készülék igénybe véve.