Marketplace modell beindításával bővítette szolgáltatásait nemrégiben a MediaMarkt Németországban. A lépés önmagában egyelőre még valószínűleg nem okoz túl komoly változásokat a piacon. Ha viszont egy ilyen jelentős piaci szereplő így dönt, az azt is mutatja, hogy a kereskedelem ebbe az irányba mozdulhat. A piacterek szerepe egyre fontosabbá válik a jövőben, ahogyan erről a trendről korábban már beszámoltunk. Most azt néztük meg, mennyiben rendezheti át ez a tendencia a viszonyokat a piacon.

Kinek és miért jó a marketplace modell?
A piacterek esetében a csatlakozó partnerek számára az előny egyértelmű. Az együttműködés révén ezek a vállalkozások részesednek a markatplace üzemeltetője által szerzett ismertségből, elérésből, és végső soron a piacterek felé megnyilvánuló bizalomból is. Így egyszerűen növelhetik az eladásaikat. Ráadásul mindezt viszonylag kis költségszint mellett. Ahhoz képest pedig ezek a kiadások eltörpülnek, amit akkor kellene befektetniük, ha önerőből akarnának hasonló előnyöket szerezni. A marketplace platformok esetében viszont már nem ennyire egyszerű a képlet. Számukra a koncepció lényege, hogy a rendszernek köszönhetően az olyan értékesítésből is származik bevételük, ahol nem ők az eladók. Így készlet, marketing és egyéb költségek nélkül is tudnak forgalmat generálni. A platformot persze fent kell tartani, ami nyilvánvalóan jelent kiadásokat, de ez egyfajta szindikált értékesítési modell, vagyis például a szükséges IT-infrastruktúra árát egyszer fizeti meg, a növekedés nem vagy nem jelentős költségnövekedéssel jár. Így aztán annál jobb a megtérülés, minél több a partner.
Mindez persze csak addig igaz, míg a partner és a platform saját választéka nem találkozik. Ilyenkor ugyanis már felmerül a kannibalizáció kérdése. Ha ugyanazt a mosógépet, notebookot, televíziót vagy hűtőszekrényt árulja a platform és a partner, akkor versenyhelyzet alakul ki. Ezzel pedig az egyik fél óhatatlanul rosszul jár. Ezt egyféleképpen lehet kiküszöbölni, ha nincs átfedés a választékban. Ebben az esetben viszont a gyártó számára kedvezőtlen a helyzet, mert így eggyel kevesebb kereskedőnek tud eladni. Amíg a marketplace jelentősége kisebb, addig ez nem igazán látszik, de ha ez a platform fontos csatornává válik, akkor bizony már érezhető lesz a dolog. A kérdés tehát az, hogy mennyire lesz fontos csatorna a marketplace?
Mindenkinek lesz
Az Amazon, az Alibaba, vagy éppen az eMAG piaci jelenléte is mutatja, hogy a marketplace modellnek van létjogosultsága, az pedig, hogy most már a MediaMarkt is beszállt, arra utal, hogy a hagyományos kereskedelmi szereplők számára is járható útnak vagy követendő példának tűnik a megoldás. Na de mi történik, ha egyre többen lépnek be erre a piacra? A potenciális partnerek számára már nem az lesz a kérdés, hogy belépjenek-e, hanem hogy hova lépjenek be, illetve hogy jelen legyenek-e több helyen is. Ez viszont már az alapmodell előnyeit is megváltoztathatja. Ha egy kisebb piaci szereplőnek 4-5 vagy még több piactéren is jelen kell lennie, akkor az igen erőforrás-igényes. Nemcsak a kiadások növekednek, de az árak kezelése, a készletezés, a marketing is teljesen más alapokra kerülhet át. Mindebbe pedig még a gyártók is beleszólhatnak, ugyanis a marketplace számukra is nyitott csatorna lehet.
A gyártó is beszáll
A marketplace a gyártóknak, márkáknak is lehetőség, ahogyan erre van is precedens. Számukra ebben leginkább a választék szélesítése jelentheti a potenciált. Annak nem túl sok értelme van, hogy ugyanolyan kínálatot jelenítsenek itt meg, mint ami a kereskedelmi partnereiknél is van, hiszen azzal csak konkurenciát teremtenének nekik. Így aztán feltehetően nem is vennék jó néven. A márkáknak arra viszont jó a piactér, hogy olyan termékválasztékot tegyenek elérhetővé, amit a kereskedőknél nehezebben tudnak bemutatni. Ez pedig a felső, illetve a prémium kategória. Viszont ha a gyártó saját maga is értékesít, akkor ahhoz kell logisztikai, IT-, egyéb háttér is, ha pedig van ilyen, akkor miért korlátozná le ennek kihasználást csak egy adott szegmensre. Hogy hol lesz a határ a termékválaszték átfedésben, azt nem túl egyszerű belőni, de egy biztos, a piactérmodell terjedésével a gyártóknak egyre inkább fel kell majd tenni ezt a kérdést maguknak.
A marketplace modell terjedése kicsit olyan, mint a klasszikus stadionpélda. Ha felállunk, jobban látunk annál, mint aki ül. De ha szépen lassan mindenki elkezd felállni, akkor a helyzet kezd az eredeti állapotra hasonlítani, csak éppen kényelmetlenebb, és visszacsinálni már nem lehet, vagy legalábbis nem túl előnyös.