
Valószínűleg kevés olyan vásárló van, aki az alapján választ hűtőszekrényt, hogy a készülék ajtaját milyen módon lehet nyitni. Sőt feltehetően azok sincsenek túlsúlyban, akik egyáltalán különbséget tesznek a fogantyúval és a fogantyú nélküli kivitelben készülő modellek között. Pedig van, és nem is csak esztétikai szempontból.
A fogantyú volt előbb
A hűtőszekrény ajtaját meglehetősen sokáig csak fogantyúval lehetett kinyitni, aminek igencsak praktikus oka volt. A régi készülékeken az ajtó zárva maradását egy retesz biztosította, amit csak a fogantyú segítségével lehetett kioldani. Azt gondolhatnánk, hogy a változást a dizájnirányzatok generálták ezen a területen, a valóság azonban sokkal ijesztőbb ennél. Az ötvenes évekig az Egyesült Állomokban sok tragédiához vezetett, hogy a gyerekek bemásztak a hűtőszekrénybe, és a bezáródó ajtót nem tudták belülről kinyitni. A kormány ezért 1956-ban elfogadta a hűtőgépek biztonságáról szóló törvényt. Ez megkövetelte a gyártóktól, hogy a hűtőajtókat belülről is könnyen nyithatóvá tegyék. Így a legtöbb cég mágneses mechanizmusra váltott, ami lehetővé tette, hogy az ajtót belülről egy kis nyomással is ki lehessen nyitni. Maga a fogantyú viszont megmaradt, és csak később tűnt el, akkor már ténylegesen dizájnmegfontolások miatt.
Szebb, de jobb is?
Az kétségtelen, hogy egy lapos felület jobban mutat egy sík környezetben, mint egy kiálló valami. A süllyesztett fogantyú éppen e célból jött létre, és funkcióját tekintve nem is tud többet a hagyományosnál. Ugyanakkor viszont a megoldás révén könnyebb tisztán tartani a készülék ajtaját, és a normál fogantyú rögzítésénél összegyűlő kosz nehézkesebb eltávolítása sem okoz gondot ennél a kivitelnél. Ráadásul még az a veszély sem fenyeget, hogy az ajtónyitó letörik. Így aztán úgy tűnik, hogy egyértelműen ez a jobbik megoldás. Nem biztos azonban, hogy ezzel teljesen egyetértenek a hosszú körmöket viselő hölgyek is. Nem ritka, hogy a süllyesztett fogantyúba beleakad a köröm, és még esetleg le is törik, ami jobb esetben csak kellemetlen, rosszabb esetben viszont fájdalmas is. A láthatatlan ajtónyitó jellemzője az is, hogy valamivel nagyobb erőkifejtést igényel az ajtó kinyitása. No persze ez sem különösebben megerőltető, de egy gyerek vagy egy idősebb, gyengébb ember azért érzi a különbséget. Különösen a nagyobb méretű készülékek és a fagyasztóajtók esetében.
Összességében nincs eget rengető különbség a két ajtónyitási opció között, de sokszor éppen az apró kellemetlenségek tudnak a legbosszantóbbak lenni. Így aztán érdemes az előbbi szempontokat is figyelembe venni a választás során, és esetleg mindkét változatot ki is próbálni, hogy kiderüljön, kinek melyik a testhezállóbb.
A hűtőszekrény az egyik, ha nem a legszélesebb modellválasztékot kínáló háztartásigép-kategória. Éppen ezért nehéz elképzelni, hogy a kétezernél is több típus között nem lesz olyan, ami mindenben megfelel az elvárásoknak. Pedig számos jellemző esetében igaz, hogy nem minden készülék esetében elérhető. Ilyen a fogantyú is. Jelenleg jellemzően a süllyesztett kivitelből nagyobb a kínálat. Ha valaki viszont fogantyús változatot keres, alaposabban körül kell néznie, sőt lehet, hogy bizonyos kompromisszumot is kell majd kötni.