Egy átlagos felnőttnek napi 7-9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy az egészségét megőrizze, és a kihozza magából a maximumot. Az alvásra fordított idő mellett azonban legalább ilyen fontos az alvás minősége is, amit már nem lehet egy sima vekkerrel mérni. Okosórával viszont igen. A Samsung Galaxy Watch5 és Watch5 Pro segít az alvásminőség monitorozásában, valamint támogatja a jobb alvási szokások kialakítását.
Az alváshiány nem jó
Az alváshiány, vagy a nem kielégítő alvás többek között a kognitív funkciók, a memória és a teljesítőképesség romlásához vezethet, növelheti a szívritmus és a keringési rendellenességek kockázatát, ronthat a szociális készségeinken. Az amerikai National Highway Traffic Safety Administration szerint évente több tízezer közlekedési balesetet okoznak azok, akik álmosan vezetnek. Ráadásul már akár a szükségesnél másfél órával kevesebb alvás is csökkentheti a figyelmünket. A KSH adatai szerint a 20-74 év közötti magyarok átlagosan napi 8 és fél órát töltenek alvással, ami időben elégséges, nem mindegy azonban, hogy ez idő alatt hogyan alszunk. Ahhoz, hogy a testünk pihenjen, a szöveteink, sejtjeink pedig regenerálódjanak, a non-REM és a REM fázisok ciklikus váltakozására van szükség. Ezek felváltva követik egymást, ahogyan elaszunk, és élettani szempontból mindnek fontos szerepe van. Ha valaki folyamatosan megébred, nehezen alszik vissza, vagy nem tud eljutni a mélyalvás fázisába, gyakran azt tapasztalhatja, hogy 8 óra alvás után is kimerülten ébred.
A több nem egyenlő a jóval
Egy friss kutatás szerint a pandémia óta világszerte egyre elterjedtebb jelenség lett, hogy bár többet alszunk, viszont rosszabbul. A szokásaink a bezártság alatt megváltoztak, később fekszünk le és később kelünk fel, mégis kevésbé kipihenten ébredünk. A megkérdezett nőkhöz képest a férfiak alvásideje még többet nőtt, azonban ők azok, akiknek az alvásminősége is nagyobb mértékben romlott. A kutatás szerint a pihenés hatékonysága az életkor előrehaladtával is csökkent. Ez alól kivételt képeznek a 20 és 39 év közöttiek, akiknél az alvás hatékonysága valójában megugrott. Ráadásul ez a korcsoport volt az egyetlen, amely mind az időtartam, mind a hatékonyság tekintetében jelentős növekedést mutatott.
Az okosóra segít
A Samsung Galaxy Watch5 és a Watch5 Pro okosórak alvástréning-funkciója az alvásfázisok, a horkolás és a vér oxigénszintjének adatainak begyűjtésével segít nyomon követni az alvásminőséget. A rendszer hét napon át követi az alvási mintákat. Majd a felhasználók ehhez kapcsolódó alvásfelméréseket töltenek ki, amelyek alapján a program hozzárendeli őket az alvástípusukat képviselő nyolc állat egyikéhez (nyugodt oroszlán, érzékeny süni, ideges pingvin, napfénykerülő vakond, óvatos szarvas, laza rozmár, vadászó aligátor, kimerült cápa). Ezután a program végigvezeti a felhasználókat egy négy-öt hetes programon, hogy segítsen az alvásminőség javításában. A Samsung Health alkalmazással kiegészülve a program nemcsak hasznos információkkal segíti a tájékozódást, de rendszeres elemzésekkel, célokkal, ellenőrző listákkal és irányított meditációval is támogatja a kipihent ébredést. A továbbfejlesztett esésérzékelő extra biztonságot jelent akár az idősebb családtagok számára is, hiszen riasztást küld, ha kiesnének az ágyból, így már a szeretteink biztonsága fölött érzett aggodalom sem kell, hogy ébren tartson minket.