A vízállóság néhány műszaki eszköz esetében meglehetősen fontos tulajdonság, egyszerűen azért, mert számos felhasználási mód esetében előfordulhat, hogy valamilyen módon vízzel érintkezhet a készülék. A mobiltelefont, a hordható elektronikai eszközöket, mint az okosóra vagy a fej- illetve fülhallgató, gyakran szabadban is használják az emberek, ahol például váratlanul is eleredhet az eső. Fülhallgatók, de okosórák esetében is igen gyakori a sportolás közbeni használat, amikor pedig még az izzadság is veszélyforrást jelenthet a készülékek számára. Éppen ezért nem árt tisztában lenni, hogy a védettségre vonatkozó termékjellemzőt hogyan is kell értelmezni.
IP, IPX és társai
Műszaki eszközök esetében létezik egy nemzetközileg elismert szabvány, amely meghatározza, hogy a készülék belső áramkörei mennyire védettek a külső behatásoktól. Ez az IP-szabvány, az International Protection (nemzetközi védelem) vagy Ingress Protection (behatás elleni védelem) szavak rövidítéséből létrejött jelölés. A besorolás mindig az IP előtagból és két számjegyből áll, például IP50. Az első számjegy minden esetben a mechanikai védettséget, vagyis a szilárd anyagokkal szembeni védettséget jelöli, a második számjegy pedig a vízállóságot, a folyadékokkal szembeni védettséget jelzi. Előfordul olyan jelölés, ahol az egyik szám helyett „X” szerepel, mondjuk IPX6 vagy IP4X. Ez azt jelenti, hogy arra a védettségre, ahol az „X” szerepel, nem tesztelték a készüléket. A mechanikai védelem tekintetében a skála 0-tól 6-ig terjed. A nulla azt jelenti, hogy nincs védelem. Minél magasabb a szám, a készülék annál apróbb tárgyak behatásától is védett. A 6-os a teljes porállóságot jelzi. Folyadékvédelem vonatkozásában a besorolás 0-tól 9-ig tart. A nulla itt is azt jelenti, hogy nincs védelem, a 9 pedig a nagynyomású víztömeggel szembeni ellenállást mutatja. A magasabb szám minden esetben magasabb védelmi szintet jelent. Arra is van példa, hogy a minősítésben perjellel elválasztott számokat találunk, IP67/69, ebben az esetben az eszköz több teszten is megfelelt.
Egységes, de mégsem
A mechanikai hatások esetében a besorolás egységes, hiszen a minősítés alapja a szilárd anyagok mérete. Vízvédelem esetében azonban előfordulhatnak eltérések. A tesztelés ugyan pontosan meghatározott körülmények között történik, de a tesztparaméterek bizonyos határokon belül eltérhetnek gyártónként. Például a korlátozott ideig történő vízbe merülés elleni védettséget mutató IPX7 jelölés esetében az idő 30 perc, de a mélység 15 cm és 1 méter között változhat. Fontos az is, hogy a tesztek során tiszta vizet használnak, így a védettség nem vonatkozik sós vízre, mint a tengervíz, vagy klóros vízre, mint a medencék vize. Többek között ezért van az is, hogy számos gyártónál a felhasználási feltételek között szerepel, hogy a garancia nem terjed ki a vízkárra. Az IP-besorolás ettől függetlenül hasznos információ, és segít eldönteni, hogy adott készülék rendelkezik-e megfelelő védelemmel a használat során várható körülményekhez.