A televízió, mint készülék az elmúlt évek során folyamatosan veszített elsődleges képmegjelenítő eszköz státuszából. Ennek oka pedig egyértelműen a tartalomfogyasztási szokások megváltozása. Az otthoni szórakozás ugyanis, már nem koncentrálódik a tévézésre. A zenehallgatás, a játék, illetve a közösségi létezés is meghatározó eleme a kikapcsolódásnak. Ráadásul mindez nem is korlátozódik az otthonokra. Ezt pedig a mobileszközök és a streaming teszi lehetővé. Így érthető, hogy az is, hogy a streaming kínálat bővül, ami persze a tv szegmensre is hatással van.
Mi is az a streaming?
A streaming lényege, hogy speciális technológiák segítségével lehetővé teszi a felhasználó számára a médiatartalmak interneten keresztül történő folyamatos elérését, azaz a vizuális és audio tartalmak élvezetét. Mivel az internethez történő kapcsolódás a mobileszközöknek köszönhetően nem helyhez kötött, a filmek, videók, zenék, stb. bárhol, bármikor nézhetők, hallgathatók. Mindez pedig átalakította a tartalomfogyasztási szokásokat is és persze a kínálatot is. A streaming plaformok rengeteg médiatartalmat kínálnak, amelyek köre mind mennyiség, mind tematika tekintetében folyamatosan bővül, a streaming szolgáltatók száma pedig növekszik.
Itthon is növekszik a felhasználók száma
Az NMHH májusban publikált adatai szerint a streaming felhasználók száma 2023-ban idehaza is növekedett. Ezzel párhuzamosan pedig egyre többen voltak olyanok is, akik már nem csupán egyetlen csatornára fizetnek elő. Az előfizetők számának növekedése idén is folytatódott. A hatóság szeptember végén közzétett tanulmánya szerint a hazánkban elérhető streamingszolgáltatások számának növekedése nem okozott visszaesést a régebben piacon lévő platformoknál, mert az új szereplők inkább új felhasználókat csábítottak magukhoz, akiket azelőtt más szolgáltató nem tudott megszólítani. Noha a bevezetés során sokan élnek az ingyenes próbaidőszak lehetőségével, de később nem válnak előfizetővé, az sem ritka, hogy a felhasználók előfizetnek egy új belépő szolgáltatásaira, de közben nem mondják le a korábbi, más szolgáltatóknál már meglévő előfizetéseiket.
Kiterjedt választék
Idehaza a legnépszerűbb három streamingszolgáltató a Netflix, a Max és a Disney+. A látogatottabb platformok közé tartozik itthon a SkyShowtime, az Amazon Prime Video és a Telekom TV GO is, míg a magyar szolgáltatások közül a TV2 Play, az RTL+ és a Filmio tartozik a kedveltebbek közé. A streaming illetve filmkölcsönzési választék azonban ennél lényegesen szélesebb. Az Apple TV, a Google Play Movies, a Horizon Go (My Prime), a Mubi, , a Rakuten TV, a FilmBox+ és a YouTube Premium mellett kisebb tematikus és rétegtartalmakat kínáló szolgáltatók is elérhetők, mint a Crunchyroll, a DAZN, a SWEET.TV, a Magellan TV, vagy a Blacknut. A lista pedig korántsem teljes. Sőt létezik a különböző platformok kezelését biztosító felület is, mint amilyen a JustWatch.
A felhasználók tehát nincsenek könnyű helyzetben, mert a kínálat hatalmas. A választásukban több szempont is szerepet játszik. Ezek közül a leginkább mérvadóak az ár és a tartalom. Utóbbi esetében jelentősége van a tematikának, a mennyiségnek, a saját gyártásnak, vagyis az exkluzivitásnak, illetve a megvásárolt siker-tartalmaknak, vagy akár a szolgáltatás részét képző tv csatorna kínálatnak is. Befolyásoló tényező lehet az egy előfizetéshez tartozó eszközök száma, vagy akár egy kapcsolt szolgáltatás is.
TV készülék és streaming
A legnagyobb vizuális élményt, ami a képminőség és a képméret kombinációjából származik, még mindig a televízió nyújtja. Így aztán számos streaming tartalom, mint a filmek, vagy a sportközvetítések esetében is a legjobb képmegjelenítő opció a tv. A streaming alapfeltétele az internetkapcsolat. Manapság tulajdonképpen nem is nagyon lehet olyan készüléket találni, ami erre nem képes, így aztán a televíziók esetében a kulcskérdés, hogy a készülék képes-e külső eszköz használata nélkül csatlakozni különféle streaming szolgáltatásokhoz, vagyis a TV-ről közvetlenül elérhetőek-e ezek streaming platformok. A streameléshez szükséges kompatibilitás nem a hardveren múlik, hanem elsősorban szoftveres kérdés, bár régiónként ez változhat. A streaming természetéből adódik, hogy mind a szolgáltatónak, mind az eszköz-gyártónak érdeke a kompatibilitás. Hiszen nehezebb eladni olyan szolgáltatást, ami korlátozottan érhető el és nehezebb eladni olyan készüléket, amin korlátozottan érhetők el szolgáltatások. A legnagyobb platformok gyakorlatilag minden okostévén elérhetők közvetlenül, a különbségeket ezért a kisebb szolgáltatók elérése jelenti elsősorban. A tévék közvetlen elérhető streaming választéka mellett a felhőalapú játékplatformok támogatása jelenthet még eltérést a készülékek között, aminek a jövőben egyre nagyobb jelentősége lehet.