Tesztrovatunkban nem azt vizsgáljuk, hogy a kipróbált készülékek leírásában szereplő műszaki paraméterek mennyire felelnek meg a valóságnak, hanem, hogy felhasználói szempontból mit nyújtanak a próbára tett típusok. Ezúttal a Miele legújabb vezeték nélküli porszívója, a DuoFlex HX1 került a nagyítónk alá.
Miele Duoflex HX1
A modellt 2023-ban mutatatta be a márka, a hazai piacon pedig idén debütált a típus. A készülék a Miele csúcsmodelljének, a Triflex vezeték nélküli álló porszívónak a „kistetvére”, ami azt is jelenti, hogy az új típusnál alapvetően csak „piaci” fejlesztésről van szó. Vagyis a Duoflex HX1 – bár van benne néhány új megoldás is – nem a technológiai újításokra, innovációkra koncentrál. A modell célja, hogy a Miele az alacsonyabb árszegmensekben is versenyképes készülékkel legyen jelen. Az alacsony persze relatív. Noha a Duoflex HX1 a Miele esetében belépő modell, már az alapváltozat is 140 ezer forintos induló fogyasztói áron érhető el, a top verzióért pedig közel 200 ezer forintot kell adnia a vásárlóknak az induláskor. A típusból három változat létezik, a három színben elérhető alapmodell mellett egy Cat & Dog verzió és a legmagasabb felszereltséget kínáló Total Care alkotja a választékot. A Sell magazin utóbbit próbálta ki.
Felszereltség / Funkcionalitás
A kézi porszívóvá alakítható Duoflex típus Total Care változata kínálja a legtöbb tartozékot. Ebben a felszereltségben a MultiFloor motoros szívófej mellett találunk kárpittisztításra szolgáló Electro Compact kézi kefét, érzékeny felületekhez használható univerzális kefét, kihúzható fugatisztítót és tömlőhosszabbítót is. Valamint a csomag része a fali konzol és a praktikus, szívócsőre helyezhető tartozéktároló is. Ez elemek cseréje rendkívül egyszerű, a SpeedLock rendszernek köszönhetően pedig a fali tartóról a kézi egység is egy mozdulattal leemelhető, ami igen hasznos megoldás. Összességében a készülék minden porszívózási feladatra alkalmas és könnyen használható. Mivel alapvetően porszívóról van szó, nagyon nem tehetünk szemrehányást, hogy felmosó fej nincs, ugyanakkor egyre több modell kínál már ilyen tartozékot is, különösen ebben az árszegmensben.
Hatékonyság – porfelszedés
A szívóteljesítményre önmagában sem lehet panasz, ugyanakkor nem ez a legerősebb készülék a piacon. Ha valaki próbált már erősebbet, akkor érzi a különbséget, ha pedig csak gyengébbhez volt szerencséje, akkor meglepődik, hogy a tisztának hitt felületről is mi minden gyűlik össze a Duoflex portartályában. Csalódni biztosan senki sem fog, mert a modell hatékonyan szív. Ez a hatékonyság viszont nem csak a szívóteljesítményből ered, a porfelszedési képesség ugyanis nagyban függ a szívófejtől is. A MultiFloor szívófej pedig nagyon jól vizsgázott. A kefefordulatszámát automatikusan állító fej egy-két húzásból szinte mindent felszed kemény padlón és szőnyegen is. A porszívó próbatételek standard négy húzásából pedig még a letapadt piszok is feljön általában. A makacsabb szennyeződéseket, illetve nagyobb darabokat azért időnként kicsit kergetni kell.
A modellben nincs speciális sarkok tisztítását segítő technológia, de ennek ellenére a szívófej a szélek mentén is kiválóan teljesített. A modell két teljesítmény fokozatot kínál, ugyan már a gyengébb is elég jól funkcionál, de szőnyegen azért a nagyobb fokozatra gyakran szükség van. Mi a keménypadló mellett két szőnyegtípuson tettük próbára a gépet és a klasszikus rizs és gabonapehely vizsga mellett négy kutya is közreműködött, hogy ne legyen könnyű dolga készüléknek.
Hatékonyság – irányítás
A készülék elképesztően jól siklik a padlón a normál szívófejjel, szinte rohanni kell utána és a kisebbik fej használat sem igényel erőfeszítést. A szívófej a súlya és a fordulást biztosító csukló révén könnyen fordul, de nem túlságosan, így nem kell többször nekifutni egy résznek azért, mert a fej indokolatlanul keresztbe fordul. A szélesség is rendben van, nálunk nem volt olyan hely, ahová nem fért be. A magasság viszont a mi kanapénkkal nem volt kompatibilis, ott résszívófejre kellett váltani, hogy beférjünk alá.
A kialakítás miatt a készülék majdnem teljesen vízszintesre fektethető, így elég mélyen be lehet minden alá jutni, persze ehhez le kell hajolni. Ezt egy flexibilis szívócső megoldaná, de olyan nincs ebben a modellben. Látni, azonban még ezzel sem sokat látnánk, mert egyik fejen sincs világítás, ami ha nem is alap tulajdonság, de igen gyakori és már az olcsóbb készülékek némelyikében is megtalálható. A teljesítmény szabályozásához két gomb áll rendelkezésre. Az egyikkel be- és kikapcsoljuk a gépet, a másikkal növeljük a teljesítményt, illetve újbóli megnyomásra csökkentjük azt. Ebbe azért az ember bel tud zavarodni, és míg meg nem szokjuk, gyakran kikapcsoljuk a készülék a teljesítményváltás helyett.
Komfort – használati kényelem
A modell 3,1 kg-ot nyom, ez piaci viszonylatban se nem sok, se nem kevés. A szívócső hossza, illetve a súlyelosztás miatt a készülék tartása a csuklót nem terheli meg, egy kézzel felemelni a markolatnál fogva viszont elég nehéz. A súlyt azonban leginkább akkor érezzük, ha kézi porszívóként használjuk, ilyenkor 4-5 perc alatt elfárad az ember és kezet kell váltani a porszívózás folytatásához. Persze ez a felhasználó erejétől is függ. A készülék nem áll meg a „saját lábán”, ami a felül elhelyezett központi egységgel rendelkező típusokra jellemző. Ugyanakkor néhány ilyen modellben már van ilyen funkció is. Ha abba akarjuk kicsit hagyni a porszívózást, akkor neki kell támasztani valaminek a készüléket, de mivel könnyen siklik, úgy kell letenni, hogy a központi egység megakadjon valamiben. Ez picit macerás lehet.
Komfort – zajszint
A gyártó 79 dB értéket ad meg, ilyet nekünk nem sikerült mérni. A készülék mellett mérve 81/84 dB volt az eredmény a két teljesítmény szint esetében. A fül mellé tett mérőeszközzel pedig 63/75 dB jött ki. Ez azt jelenti, hogy még kárpittisztításkor, azaz amikor közelebb vagyunk a motorhoz, a zajszint még magas fokozatnál sem különösebben zavaró, bár aludni azért nehéz lenne mellette.
Komfort– üzemidő / töltési idő
Az üzemidőt minden lehetséges módon teszteltük. A két teljesítményfokozatban és kombinálva is, a különféle fejekkel, enyhén szennyezet, és nagyon szennyezet felületen, üres és nem üres portartállyal. A legnagyobb igénybevételnél 13 perc volt a legrosszabb eredmény, de közel 15 percet is ki tudtunk hozni, ami figyelemreméltó, ráadásul a gyártó csak 12 percet ígér. A legtovább 55 percig bírta a készülék. Ez azonban nem igazán életszerű, mert ehhez kis fokozat, üres tartály és alacsony szennyezettség kellett, vagyis nagyjából tiszta lakás. Az üzemidő önmagában is elég jó, de tekintve, hogy a DuoFlex hatékonyan szedi fel a port és könnyen irányítható, a porszívózás kevesebb időt is igényel, ezért az üzemidőből elég nehéz kifogyni a gyakorlatban, még 100 négyzetméteres otthon esetében is.
Ha mégis sikerül, akkor jöhet a töltés. Az akku ugyan kivehető, de ez nem az üzemidőt meghosszabbító cserélhetőséget jelenti, mert az áramforrás kivétele nem egy mozdulat, hanem bonyolultabb és csavarhúzó is kell hozzá. A töltés 3,5 órát igényel a leírás szerint, nálunk ennél valamivel többre volt szükség, átlagosan 220-230 percig tartott a folyamat. A készüléken egyébiránt nincs kijelző, az akku töltöttségi szintjét mindössze három LED mutatja.
Dizájn / Tartósság / Karbantartás
A dizájn meglehetősen szubjektív szempont, így amit e tekintetben érdemes elmondani, hogy készülék abszolút igényes és kidolgozott minden részletében esztétikai vonatkozásban. Funkcionálisan viszont nem feltétlenül. Nekünk nem nyerte el a tetszésünket a kimeneti szűrő, ami nem mosható, hanem egy tekerőtárcsa segítségével porolható le, így a piszok a szűrőt rejtő elembe hullik, amit így tisztítani kell. Ez pedig a központi egységen található és nem kivehető, ezért kissé körülményes a tisztán tartása. A modell egyébként a portartályban elhelyezett és a kimeneti szűrő révén kétszintű szűrőrendszert használ, ennél pedig vannak komplexebb megoldások is. A géphez tartozik egy tisztító ecset is, ami a központi egységre került. Ha ez ember tudja, hogy hol keresse akkor elég praktikus az elhelyezés, ha viszont nem tudunk róla, akkor lehet, hogy soha nem vesszük észre.
A portartály egyszerűen üríthető, viszont kicsi. A 0,3 literes kapacitás gyakori a szegmensben, de egyrészt vannak ennél jóval nagyobb tartályok is, másrészt a mivel a készülék hatékonyan szedi fel a port, nagyon gyorsan megtelik. A szívófejek keféi nem rendelkeznek gubancmentesítő megoldással, de könnyen kivehetők a tisztításhoz. Ami a tartósságot illeti, nehéz releváns megállapítást tenni, mivel nem volt egy évünk a kipróbálásra. Ennek ellenére az anyaghasználat, az illesztések és a márkanév alapján feltételezhető, hogy a Duoflex egy sokáig, jól működő készülék.
Szerintünk
A Miele Duoflex HX1 Total Care egy nagyon hatékony, jól használható vezeték nélküli porszívó. Ami benne van, arra nehéz rosszat mondani. A portartály kapacitást és a súlyt leszámítva minden egyéb tulajdonsága jó vagy kiváló. Így a hátránya leginkább az, hogy sok minden hiányzik belőle. A már az alsóbb kategóriákban is elérhető LED világítás hiánya szinte meglepő, a közép kategóriától felfelé egyre gyakoribb felmosó fej és flexibilis szívócső is hasznos extra lehetne, illetve a prémium modellekre jellemző megoldások, mint az LCD kijelző, a gubancolódás mentesítés, vagy éppen a dokkoló is passzolnának a márkanévhez.
Mindezek miatt véleményünk szerint, a márkanév túlságosan nagy részt tesz ki az ár-érték arányban és ezért ebben a tekintetben nem teljesít túl jól a modell. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ez a funkcionalitás és teljesítmény már alacsonyabb áron is elérhető a piacon, illetve ezen az áron már magasabb felszereltséget és több extrát is kínáló típusokat is találunk. Kétségtelen ugyanakkor, hogy márkára fogékony fogyasztóknak az alapverzió ára vonzó alternatíva lehet, mert ennyiért egy jó porszívót kap, ami ráadásul Miele. A Duoflex csúcsmodellje viszont már a Miele Triflex egyes változataival is konkurál árban. Így meglátásunk szerint a Total Care verziónak nehezebb dolga lesz a vásárlók kegyeiért folytatott versenyben.